Što je ESG?
Zaposleni u korporacijama i velikim tvrtkama sigurno su već do sada čuli kraticu ESG (Enviromental, Social and Governance) koja se odnosi na okolišno, društveno i korporativno poslovanje. Ovakvo poslovanje podrazumijeva planiranje i provedbu aktivnosti te analizu i izvještavanje o tome kako se pojedina tvrtka nosi s klimatskim promjenama, kakav ima odnos prema zaposlenima, prema svojim klijentima i dobavljačima te kakva je općenito korporativna kultura i upravljanje te tvrtke.
ESG čimbenici su oni čimbenici koji poduzeće čine održivim kroz njegove društvene, okolišne obveze i obveze dobrog upravljanja, ne zanemarujući financijske aspekte. Koriste se za procjenu učinka poduzeća ili entiteta u smislu održivosti i korporativne odgovornosti, a koriste ih investitori, analitičari i druge zainteresirane strane za procjenu utjecaja poduzeća na okoliš, društvo i njegovu upravljačku strukturu.
Obveze ESG izvještavanja od 1. siječnja 2024. godine odnose se samo na najveće poslovne subjekte. Od 1. siječnja 2025. godine obveznici postaju sva velika poduzeća, a od 1. siječnja 2026. godine ova obveza se proširuje se na srednje i male poduzetnike (uz izuzeće mikro poduzetnika). Više detalja možete pročitati na sljedećoj poveznici.
Kako energetske zajednice pomažu tvrtkama u postizanju ESG ciljeva?
Dok se tvrtke diljem svijeta bore sa sve većim pritiskom da ispune okolišne, društvene i upravljačke (ESG) ciljeve, iz lokalnih zajednica pojavljuje se inovativno rješenje. Energetske zajednice građana (EZG) pokazale su se kao moćni alati za postizanje ciljeva održivosti uz stvaranje trajnih koristi za sve sudionike. Krenimo redom…
Što su energetske zajednice?
Energetske zajednice u svojoj su srži novi model suradnje između poduzeća, građana i javnih tijela. Ta su partnerstva usmjerena na lokalnu proizvodnju i dijeljenje obnovljive energije, stvarajući održiviji i otporniji energetski sustav. Članovi zajedno rade na upravljanju potrošnjom energije, pohranjivanju viška energije, pa čak i podršci infrastrukturi za punjenje električnih vozila, a sve to uz promicanje veće energetske učinkovitosti.
ESG veza
Ljepota energetskih zajednica leži u njihovoj prirodnoj usklađenosti s ESG načelima. Iz ekološke perspektive, ove zajednice značajno smanjuju ugljični otisak prelaskom na obnovljive izvore energije i smanjenjem ovisnosti o fosilnim gorivima. Društveni utjecaj jednako je impresivan jer zajednice imaju koristi od nižih troškova energije i novih mogućnosti zapošljavanja u sektoru obnovljive energije. Upravljačka struktura promiče transparentnost i demokratsko donošenje odluka, osiguravajući da svi članovi imaju glas u smjeru zajednice.
Priče o uspjehu diljem Europe
Učinkovitost tog pristupa već je vidljiva u cijeloj Europi. U Danskoj je Karise Permatopia stvorila inspirativan primjer održivosti sa svojim samodostatnim eko-selom. Devedeset domova dijeli sustave obnovljive energije, uključujući vjetroturbine i geotermalno grijanje, pokazujući kako zajednice mogu napredovati uz minimiziranje utjecaja na okoliš.
Finski Larsmo Vindkraft pokazuje kako privatni građani mogu uspješno razvijati i upravljati projektima vjetroelektrana u zajednici. Ova inicijativa ne samo da smanjuje lokalne emisije ugljika, već i stvara ekonomske koristi za svoje članove. U međuvremenu, u Njemačkoj je grad Dindgen pionir inovativnog javno-privatnog partnerstva, koristeći javne krovne prostore za proizvodnju solarne energije koja koristi i općinskim objektima i članovima zajednice.
Vremenski okvir implementacije
Za tvrtke koje razmišljaju o ovom putu, osnivanje energetske zajednice strukturiran je proces koji obično traje oko godinu dana. Putovanje započinje osnivanjem asocijacije, što obično traje jedan do tri mjeseca. Nakon toga slijedi dobivanje potrebnih dozvola za energetsku djelatnost, proces koji se može produžiti na sedam mjeseci. Završna faza uključuje uspostavu operativnih sustava i mehanizama za dijeljenje energije, za što je potrebno otprilike šest mjeseci.
Pogled unaprijed
Kako zahtjevi za ESG izvješćivanje postaju obvezni za sve veći broj tvrtki između 2024. i 2028., energetske zajednice nude praktičan i učinkovit put za postizanje ciljeva održivosti. Osim puke usklađenosti, ove zajednice grade jače odnose između tvrtki, njihovih zaposlenika i lokalnog stanovništva. Oni predstavljaju napredno rješenje koje kombinira odgovornost za okoliš s konkretnim ekonomskim koristima.
Za tvrtke koje žele poboljšati svoje ESG performanse uz značajan utjecaj na svoje zajednice, energetske zajednice nude uvjerljivu priliku. Sudjelovanjem u tim zajednicama ili pokretanjem poduzeća, tvrtke mogu doprinijeti održivijoj budućnosti uz ostvarivanje opipljivih koristi za sve uključene dionike.
Prikazi: 19