Kategorije
Objave Projekti

Poziv na osnivačku skupštinu udruge ”Energetska zajednica Sjevernog Jadrana”

Pozivaju se građani područja Sjevernog Jadrana na sjednicu Osnivačke skupštine udruge ”Energetska zajednica Sjevernog Jadrana” u Društvenom centru Drenova, na adresi Drenovski put 138a, 51000 Rijeka u

PETAK, 15.9.2023 s početkom u 18:00 sati.


Grupa građana potaknula je postupak osnivanja energetske zajednice u formi pravne osobe udruge kako bi udruživanjem postigli učinke proizvodnje, potrošnje, dijeljenja i skladištenja obnovljive energije.

Za sjednicu Osnivačke skupštine predviđen je slijedeći dnevni red:

1. Predstavljanje svrhe osnivanja udruge

2. Donošenje odluke o osnivanju udruge

3. Donošenje odluke o usvajanju statuta udruge

4. Izbor predstavnika u tijela upravljanja udrugom

5. Imenovanje osobe/a ovlaštene/ih za zastupanje

6. Izbor likvidatora

7. Donošenje odluke o pokretanju postupka za upis u Registar udruga


Registracija sudionika osnivačke skupštine bit će otvorena 1 (jedan) sat prije početka rada osnivačke skupštine. Za registraciju je potrebno predočiti osobnu iskaznicu i OIB (potrebno za ispunjavanje službenog obrasca ”Popis osnivača na osnivačkoj skupštini Energetske zajednice Sjevernog Jadrana”.

Svi dokumenti uključujući i nacrt statuta mogu se preuzeti na:

Sve dodatne informacije mogu se dobiti putem maila energija@bezgranica.hr ili na telefon 091 617 6559.


Iskaz interesa i anketa

Kako bi olakšali komunikaciju i prikupili inicijalne informacije pozivamo vas da ispunite anketu koja će vas ukratko opisati (vrsta korisnika, potrošnja/proizvodnja energije i sl.). Ispunjavanje traje oko 5 minuta. Svi prikupljeni podaci koristiti će se isključivo za potrebe organizacije aktivnosti energetske zajednice i neće biti javno dostupni bez prethodnog odobrenja vlasnika.


Prikazi: 167

Kategorije
Expert's voice Objave Projekt DISCOVER

Energetske zajednice kao važan čimbenik u dostizanju ESG ciljeva

Što je ESG?

Zaposleni u korporacijama i velikim tvrtkama sigurno su već do sada čuli kraticu ESG (Enviromental, Social and Governance) koja se odnosi na okolišno, društveno i korporativno poslovanje. Ovakvo poslovanje podrazumijeva planiranje i provedbu aktivnosti te analizu i izvještavanje o tome kako se pojedina tvrtka nosi s klimatskim promjenama, kakav ima odnos prema zaposlenima, prema svojim klijentima i dobavljačima te kakva je općenito korporativna kultura i upravljanje te tvrtke.

ESG čimbenici su oni čimbenici koji poduzeće čine održivim kroz njegove društvene, okolišne obveze i obveze dobrog upravljanja, ne zanemarujući financijske aspekte. Koriste se za procjenu učinka poduzeća ili entiteta u smislu održivosti i korporativne odgovornosti, a koriste ih investitori, analitičari i druge zainteresirane strane za procjenu utjecaja poduzeća na okoliš, društvo i njegovu upravljačku strukturu.

Obveze ESG izvještavanja od 1. siječnja 2024. godine odnose se samo na najveće poslovne subjekte. Od 1. siječnja 2025. godine obveznici postaju sva velika poduzeća, a od 1. siječnja 2026. godine ova obveza se proširuje se na srednje i male poduzetnike (uz izuzeće mikro poduzetnika). Više detalja možete pročitati na sljedećoj poveznici.

Kako energetske zajednice pomažu tvrtkama u postizanju ESG ciljeva?

Dok se tvrtke diljem svijeta bore sa sve većim pritiskom da ispune okolišne, društvene i upravljačke (ESG) ciljeve, iz lokalnih zajednica pojavljuje se inovativno rješenje. Energetske zajednice građana (EZG) pokazale su se kao moćni alati za postizanje ciljeva održivosti uz stvaranje trajnih koristi za sve sudionike. Krenimo redom…

Što su energetske zajednice?

Energetske zajednice u svojoj su srži novi model suradnje između poduzeća, građana i javnih tijela. Ta su partnerstva usmjerena na lokalnu proizvodnju i dijeljenje obnovljive energije, stvarajući održiviji i otporniji energetski sustav. Članovi zajedno rade na upravljanju potrošnjom energije, pohranjivanju viška energije, pa čak i podršci infrastrukturi za punjenje električnih vozila, a sve to uz promicanje veće energetske učinkovitosti.

ESG veza

Ljepota energetskih zajednica leži u njihovoj prirodnoj usklađenosti s ESG načelima. Iz ekološke perspektive, ove zajednice značajno smanjuju ugljični otisak prelaskom na obnovljive izvore energije i smanjenjem ovisnosti o fosilnim gorivima. Društveni utjecaj jednako je impresivan jer zajednice imaju koristi od nižih troškova energije i novih mogućnosti zapošljavanja u sektoru obnovljive energije. Upravljačka struktura promiče transparentnost i demokratsko donošenje odluka, osiguravajući da svi članovi imaju glas u smjeru zajednice.

Priče o uspjehu diljem Europe

Učinkovitost tog pristupa već je vidljiva u cijeloj Europi. U Danskoj je Karise Permatopia stvorila inspirativan primjer održivosti sa svojim samodostatnim eko-selom. Devedeset domova dijeli sustave obnovljive energije, uključujući vjetroturbine i geotermalno grijanje, pokazujući kako zajednice mogu napredovati uz minimiziranje utjecaja na okoliš.

Finski Larsmo Vindkraft pokazuje kako privatni građani mogu uspješno razvijati i upravljati projektima vjetroelektrana u zajednici. Ova inicijativa ne samo da smanjuje lokalne emisije ugljika, već i stvara ekonomske koristi za svoje članove. U međuvremenu, u Njemačkoj je grad Dindgen pionir inovativnog javno-privatnog partnerstva, koristeći javne krovne prostore za proizvodnju solarne energije koja koristi i općinskim objektima i članovima zajednice.

Vremenski okvir implementacije

Za tvrtke koje razmišljaju o ovom putu, osnivanje energetske zajednice strukturiran je proces koji obično traje oko godinu dana. Putovanje započinje osnivanjem asocijacije, što obično traje jedan do tri mjeseca. Nakon toga slijedi dobivanje potrebnih dozvola za energetsku djelatnost, proces koji se može produžiti na sedam mjeseci. Završna faza uključuje uspostavu operativnih sustava i mehanizama za dijeljenje energije, za što je potrebno otprilike šest mjeseci.

Pogled unaprijed

Kako zahtjevi za ESG izvješćivanje postaju obvezni za sve veći broj tvrtki između 2024. i 2028., energetske zajednice nude praktičan i učinkovit put za postizanje ciljeva održivosti. Osim puke usklađenosti, ove zajednice grade jače odnose između tvrtki, njihovih zaposlenika i lokalnog stanovništva. Oni predstavljaju napredno rješenje koje kombinira odgovornost za okoliš s konkretnim ekonomskim koristima.

Za tvrtke koje žele poboljšati svoje ESG performanse uz značajan utjecaj na svoje zajednice, energetske zajednice nude uvjerljivu priliku. Sudjelovanjem u tim zajednicama ili pokretanjem poduzeća, tvrtke mogu doprinijeti održivijoj budućnosti uz ostvarivanje opipljivih koristi za sve uključene dionike.


Prikazi: 19

Kategorije
Discover project Objave Predavanja Projekt DISCOVER Projekti Udruga Bez Granica Without Borders

U RiHubu održano predavanje na temu energetskih zajednica

3. prosinca 2024. u prostoru RiHub-a, Udruga Bez granica je predstavila projekt DISCOVER i temu građanske energije s posebnim osvrtom na ulogu poduzetnika u enrgetskim zajednicama građana.

Davorka Medved je predstavila projekt, ciljeve i očekivane ishode. Rezimiran je dosadašnji rad na projektu i navedeno je koje će se aktivnosti provoditi tijekom 2025. i 2026. godine.

O temi energetskih zajednica s tehničkog aspekta govorio je Damir Medved. Poduzetnicima je predstavio je postojeće primjere dobre prakse kako u zemljama EU tako i u Hrvatskoj.

Predstavio je i Energetsku zajednicu Sjevernog Jadrana, jednu od tri zajednice koje su do sada registrirane u Hrvatskoj.

Damir Juričić je govorio o financijskim učincima udruživanja u energetske zajednice te prikazao financijske benefite za poduzetnike i građane.

Nakon predavanja, publika je postavila više pitanja o ovoj temi. Zanimali su ih praktični problemi te, a najviše se to odnosilo na administrativne prepreke koje su još uvijek realnost u Hrvatskoj. Predavači su pozvali prisutne da se po potrebi dodatno jave i raspitaju o energetskim zajednicama putem svih kanala udruge, a ubrzo i u OSS-u na adresi Drenovski put 138A u Rijeci.

Prikazi: 17

Kategorije
Discover project Objave Predavanja Projekt DISCOVER Udruga Bez Granica

Predavanje za poduzetnike o temi energetskih zajednica

U suradnji s Gradom Rijekom, Udruga Bez granica poziva Vas na predavanje

Koje pogodnosti ostvaruju poduzetnici udruživanjem u energetske zajednice

koje će se održati 3. prosinca 2024. u 14:00 sati

u prostoru RiHuba na adresi Ivana Grohovca 1a u Rijeci.

Predavanje je dio projekta DISCOVER financiranog iz programa LIFE Europske komisije kojim se osigurava potpora u procesu osnivanja energetskih zajednica.

Na predavanju će biti obrađene sljedeće teme:

  1. LIFE DISCOVER projekt – status, metodologija i alati koji su na raspolaganju
  2. Što su to energetske zajednice i zašto su važne poduzetnicima?
  3. Zakonska regulativa – trenutno stanje, kako se mogu pokrenuti energetske zajednice, kakve promjene će nastupiti početkom 2026. godine i kakve su reprekusije?
  4. Tehnologija – zašto je važno prikupljanje podataka i kakve to zahtjeve postavlja pred potencijalne članove zajednice?
  5. Financije – kako operativno funkcioniraju energetske zajednice, koje su prednosti za građane, poduzetnike i javnu upravu ako se povežu u EZ.
  6. Primjer Energetske zajednice Sjevernog Jadrana – iskustva i prvi rezultati.

Predavači su članovi projektnog tima LIFE DISCOVER – Davorka Medved, Damir Juričić i Damir Medved.

Nakon predavanja predviđeno je vrijeme za odgovore na pitanja sudionika.

In cooperation with the City of Rijeka, the Association Without Borders invites you to a presentation

What benefits do entrepreneurs gain by joining energy communities

which will be held on December 3, 2024 at 2:00 PM in the RiHub space at Ivana Grohovac 1a in Rijeka.

The presentation is part of the DISCOVER project funded by the LIFE program of the European Commission, which provides support in the process of establishing energy communities.

The following topics will be covered at the lecture:

  1. LIFE DISCOVER project – status, methodology and tools available
  2. What are energy communities and why are they important for entrepreneurs?
  3. Legislation – current status, how can energy communities be launched, what changes will occur in early 2026 and what are the repercussions?
  4. Technology – why is data collection important and what requirements does it place on potential community members?
  5. Finance – how do energy communities operate operationally, what are the advantages for citizens, entrepreneurs and public administration if they join in an EC.
  6. The example of the North Adriatic Energy Community – experiences and first results.

The presenters are members of the LIFE DISCOVER project team – Davorka Medved, Damir Juričić and Damir Medved.

After the presentation participants can ask questions about topics.


DISCOVER BANNER

Prikazi: 80

Kategorije
Discover project Objave Projekt DISCOVER Radionice Udruga Bez Granica

GRAĐANSKA ENERGIJA IZAZOVI I MOGUĆNOSTI

U organizaciji Zaklade Friedrich-Ebert-Stiftung i Blanke Smoljan te uz potporu Grada Varaždina, imali smo priliku sudjelovati u odličnoj raspravi koja je iznjedrila i mnoštvo pitanja publike!

Pokušali smo svi zajedno odgovoriti na sljedeća pitanja:

  • Često se kaže da nije pitanje hoće li se dogoditi energetska tranzicija, nego je pitanje tko će igrati važnu ulogu u toj tranziciji?
  • Hoćemo li se osloniti isključivo na velike proizvođače ili će u toj tranziciji i građani odigrati važnu ulogu?
  • Hoće li proizvodnja i dijeljenje energije na lokalnoj razini u budućnosti biti nužnost?
    Koji gradovi su već svoje građane prepoznali kao važne partnere u ovom procesu?

Bilo nam je doista zadovoljstvo sudjelovati u sjajnom razgovoru s Martinom Nemčić, Mislavom Kircem, Damirom Medvedom, Ivanom Dubravec i Tomislavom Valičevićem – koje je kao i uvjek odlično moderirala Blanka!

I naravno to je bila odlična prilika iz za predstaviti sudionicima što radimo na LIFE DISCOVER projektu i što mogu od nas očekivati u narednom razdoblju.


Prikazi: 22

Kategorije
Discover project Objave Projekt DISCOVER

DISCOVER Vodič za energetske zajednice

Otkrijte DISCOVER Vodič za energetske zajednice: opsežan vodič za pokretanje energetskih projekata zajednice

Dobrodošli u DISCOVER vodič, vaš bitan resurs za pokretanje i upravljanje energetskim projektima zajednice (CEP – Community Energy Project). Kao dio projekta DISCOVER, ova serija vodiča osnažuje inicijatore energetske zajednice alatima, strategijama i korak-po-korak okvirom za uspješno oživljavanje njihovih vizija, s posebnim naglaskom na fotonaponske (PV) projekte.

Misija DISCOVER projekta

Projekt DISCOVER ima za cilj potaknuti razvoj projekata održive energije u zajednicama nudeći integrirane usluge podrške. Bilo da se upuštate u novu inicijativu održive izvore energije u vašoj zajednici, radite na projektu koji je u tijeku ili planirate nešto u budućnosti, DISCOVER vodič pruža strukturirani pristup za pojednostavljenje vašeg putovanja. Njegove usluge i resursi sadržani su u sveobuhvatnom okviru osmišljenom kako bi složeni proces pokretanja CEP-a i upravljanja njime bio pristupačniji.

Obitelj vodiča

Serija DISCOVER vodiča sastoji se od tri ključne komponente:

  1. Opći vodič – Univerzalno primjenjiv priručnik koji opisuje korake za stvaranje CEP-a, bez obzira na lokaciju.
  2. Specifični vodič – Prilagođena verzija za pojedine pilot regije, obogaćena lokaliziranim sadržajem.
  3. Interaktivni vodič – Internetska adaptacija specifičnog vodiča, dostupna putem interaktivne platforme, idealna za širu publiku.

Upravljanje životnim ciklusom energetskog projekta u zajednici

Opći vodič strukturira cijeli životni ciklus energetskih projekata u zajednicama u tri različite faze:

  1. Faza planiranja – Konceptualizacija, procjena izvedivosti, planiranje i ispunjavanje regulatornih zahtjeva.
  2. Faza realizacije – Izgradnja i implementacija CEP-a, uključujući fotonaponsko postrojenje.
  3. Operativna faza – Dugoročno upravljanje i održavanje energetske zajednice.

Unutar ovih faza, vodič je kategoriziran u tri glavna područja:

  1. Izgradnja fotonaponskih elektrana – od odabira lokacije do tehničke izvedbe.
  2. Zajednica za obnovljivu energiju (REC) ili Energetska zajednica građana (CEC) – Uspostavljanje pravnog i operativnog okvira za trgovanje energijom.
  3. Angažman zajednice – Izgradnja suradničkog okruženja, poticanje timskog rada i osiguravanje dugoročnog sudjelovanja.

Snalaženje u izazovima s praktičnim rješenjima

Vodič se bavi višestrukim dimenzijama razvoja CEP-a, uključujući administraciju, ekonomiju, tehnologiju i pravne zahtjeve. Te će se teme obrađivati posebno za svaku pilot regiju i sažete su u vodičima za pojedine zemlje.  Konsolidacijom kontekstualiziranih informacija, uloga dionika, potencijalnih prepreka i praktičnih alata pojednostavljuje donošenje odluka i smanjuje složenost. Poseban vodič također pruža reference na lokalne pružatelje pojedinih komponenti rješenja, što dodatno olakšava put inicijatorima projekata.

Zašto odabrati DISCOVER vodič?

Opći vodič uskoro će biti nadopunjen kreiranjem specifičnih nacionalnih i interaktivnih vodiča. Sa njima će se pružati dodatne informacije za:

  1. Smanjenje prepreka: Rješavanjem i pojednostavljivanjem administrativnih, tehničkih i pravnih izazova.
  2. Promicanje suradnje: Kroz angažman zajednice i strategije izgradnje tima.
  3. Pojednostavljenje procesa: Pružanjem jasnog plana, od koncepta do operacije.

Kako dalje?

Opći vodič DISCOVER samo je početak. Vodeći inicijatore CEP-a kroz svaki korak njihovih projekata, utire put održivijoj i energetskoj budućnosti.

Pratite naše buduće objave za Specifični vodič i Interaktivnu internetsku platformu, koji će ponuditi lokalizirane i lako dostupne resurse za daljnje poboljšanje uspjeha vaših inicijativa u izgradnji lokalne energetske zajednice!


DISCOVER BANNER

Prikazi: 13

Kategorije
Expert's voice Objave Radionice Udruga Bez Granica

PET konferencija: Poticanje energetske tranzicije pod vodstvom građana na zapadnom Balkanu

Platforma za energetsku tranziciju (PET) bila je domaćin konferencije “Jačanje energije građana – prilika za učinkovitiju energetsku tranziciju” u petak, 25. listopada 2024. godine, u lijepom gradu Nišu u Srbiji. Ovaj značajni događaj okupio je više od 80 regionalnih i europskih stručnjaka, lidera zajednica, studenata i predstavnika lokalnih samouprava kako bi razgovarali o ključnoj ulozi građana u ubrzavanju energetske demokratizacije širom Zapadnog Balkana.

Osnaživanje građana za održivu energetsku budućnost

Na konferenciji je istaknuto kako energetski projekti koje pokreće zajednica osnažuju građane da preuzmu aktivnu ulogu u lokalnoj energetskoj tranziciji, pridonoseći održivoj i demokratskoj energetskoj budućnosti. U uvodnim govorima i raspravama prikazani su primjeri iz stvarnog svijeta iz Europske unije i zapadnog Balkana, naglašavajući potencijal građanskih inicijativa u poticanju ekološkog napretka i energetske suverenosti.

Predstavnici udruge Bez granica i LIFE DISCOVER projekta (Damir Medved) i Energetske zajednice sjevernog Jadrana sudjelovali su na konferenciji, a predsjednik EZSJ Damir Juričić bio je i panelist.

Dinamična panel rasprava o regionalnoj suradnji: Panel cijenjenih energetskih stručnjaka istraživao je put do demokratiziranog pristupa energiji u zemljama EU-a i izvan EU-a. Na panelu je moderirala direktorica operacija PET-a, gđa Tanja Popovicki, a na panelu su sudjelovali g. Dragomir Tzanev (Bugarska), Damir Juričić (Hrvatska), g. Aleksandar Macura (Srbija) i gđa Iva Đinđić Ćosić (Srbija), koji su podijelili vlastita iskustva i viziju o tome kako možemo krenuti naprijed u više inicijativa za energiju zajednice u regiji. Predstavili su i uspješne primjere Energetskih zajednica Grada Burgasa i Gabrova (Bugarska) te Energetske zajednice sjevernog Jadrana sa sjedištem u Rijeci (Hrvatska).

Izgradnja međuregionalnog zamaha

PET konferencija istaknula je ključnu ulogu prekogranične suradnje i razmjene znanja između Slovenije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske i Srbije u unapređenju energetske demokratizacije, a panelisti i sudionici naglašavali su transformativni potencijal energije pod vodstvom zajednice u izgradnji otpornih, održivih lokalnih gospodarstava. Sa svojim dojmljivim nizom stručnjaka, zanimljivim raspravama i djelotvornim uvidima, konferencija označava ključni korak naprijed u osnaživanju građana da vode energetsku tranziciju diljem Zapadnog Balkana.


Prikazi: 2

Kategorije
Predavanja Projekt DISCOVER Radionice Udruga Bez Granica

Studijska posjeta Rijeci i Krku – PET Platforma za Energetsku Tranziciju jugoistočne Europe

Energetska tranzicija gradova, napredne tehnologije i energetske zajednice građana

U organizaciji Udruge Bez granica, Grada Rijeke, Riječke razvojne agencije Porin i Sveučilišta u Rijeci – Centra za pametne i održive gradove, ugostit ćemo delegaciju iz Srbije te Bosne i Hercegovine koja se nalazi na studijskom putovanju na Krku i u Rijeci. Cilj je razmjene iskustava o energetskoj tranziciji regije, ali i predstavljanju realiziranih / budućih projekata iz te domene.

Događanje i posjetu su omogućili PET- platforma za energetsku tranziciju i Zaklade Heinrich-Böll, a očekuje se oko 25 sudionika.

Pripremljen je bogat program koji će se održati 9.10.2024. godine u prostorima Riječke razvojne agencije Porin:

8:30 – 9:00 Registracija sudionika

9:00  – 10:00 Blok „PORIN & grad Rijeka“

  • Pozdravno obraćanje predstavnika grada Rijeke (Nenad Antolović)
  • Predstavljanje PORIN i EU projekata CEKOM (Emira Brkić Karinčić) – 20 min
  • Strategija Zelene urbane obnove Grada Rijeke (Ivana Grabovac) – 20 min
  • Projekt SINERGANA (Iva Ribarić) – 20 min

10:00 – 10:40 Blok „UNIRI“ (Centar za pametne i održive gradove + EDIH ADRIA)

  • EDIH i potencijali regionalne suradnje (Damir Medved) – 20 min
    • Što je EDIH i kako funkcioniramo
    • Primjeri iz prakse kako smo pomogli malim općinama i gradovima
  • Nove tehnologije koje mogu pomoći u energetskoj tranziciji (Damir Medved) – 20 min
    • Što je to BECKN protokol
    • Primjeri iz prakse

10:40 – 11:00 Pauza za osvježenje

11:00 – 12:00 Blok „Bez granica & EZSJ“

  • LIFE DISCOVER projekt  – predstavljanje projekta i dosadašnji rezultati (Davorka Medved) – 15 min
    • Energetska tranzicija u zemljama partnerima
    • Upute za rad centara za podršku energetskim zajednicama
    • Osnivanje OSS na Drenovi
  • Energetska tranzicija –  energetske zajednice, prednosti povezivanja, novi modeli financiranja aktivnosti, prilike i prepreke (Damir Juričić) – 20 min
    • socijalne energetske zajednice
    • građanske energetske zajednice
    • ESG – energetske zajednice kao potpora ostvarenju ciljeva
  • Predstavljanje EZSJ (Damir Juričić) – 10 min
  • Q&A – 15 min

12:00  – 12:30 Razgledavanje PORINA i 3D platformi

Veselimo se razmjeni iskustava i budućoj suradnji!


DISCOVER BANNER

Prikazi: 46

Kategorije
Objave Udruga Bez Granica Without Borders

Budućnost energetskih zajednica na otocima

U srijedu, 2. listopada, u Gradu Cresu, palači Moise, održana je međunarodna konferencija „The future of energy communities on islands“. Događanje je organizirano u sklopu europskog projekta ISLET LIFE koji uključuje tri pilot otoka, grčku Astipaleju, talijansku Procidu i hrvatski Cres, a cilj mu je dizajniranje modela zajednica obnovljivih izvora energije (predviđenih europskom direktivom 2018/2001) koji će biti primjenjivi na svim malim otocima.

Konferencija je okupila širok spektar stručnjaka iz energetike i energetskih politika, naročito one koji se bave energetskim zajednicama građana i poticanjem korištenja OIE .

Održan je okrugli stol, a bio je posvećen temi “Energetske zajednice u Hrvatskoj: san ili stvarnost?”, te su na njemu su sudjelovali Kristina Čelić iz Ministarstva gospodarstva, Goran Čačić iz ZEZ-a i Foruma energetskih zajednica, Ugo Toić kao predstavnik creske energetske zadruge Apsyrtides, Ivan Zoković iz Pokreta otoka, Damir Medved iz udruge Bez granica i Energetske zajednice sjevernog Jadrana, te Maja Bratko iz Društva za oblikovanje održivog razvoja (DOOR). Okrugli stol moderirao je Franjo Toić iz Grada Cresa.

Damir Medved, kao predstavnik i udruge Bez granica i Energetske zajednice sjevernog Jadrana govorio je o iskustvu i izazovima koji su pratili cijeli postupak osnivanja EZSJ. Taj postupak je obilježen brojnim nelogičnostima, posve nepotrebnim financijskim i tehničkim preprekama, a to sve rezultira da trenutno u Republici Hrvatskoj djeluju samo 3 energetske zajednice građana i niti jedna nije operativna u smislu da njihovi članovi mogu razmjenjivati energiju.


Organizator cijelog događaja bili su Grad Cres, Otočna razvojna agencija (OTRA), Pokret otoka i Zelena energetska zadruga (ZEZ) .


Prikazi: 23

Kategorije
Discover project Projekt DISCOVER

Na konferenciji projekta ECOSTEAM predstavljen DISCOVER

U petak 27. rujna 2024. održana je konferencija ECOSTEAM projekta iz programa ERASMUS+. Grad Rijeka koji je jedan od partnera u projektu, uputio nam je poziv za predstavljanje projekta DISCOVER sudionicima konferencije.

Konferenciju su u Rijeci pratili učenici i nastavnici Srednje škole za elektrotehniku i računalstvo koji su i sami sudionici u ovom projektu. Cilj projekta ECOSTEAM je približiti učenicima srednjih škola  europske/globalne politike vezane za okoliš, načine upravljanja vodom, otpadom, energijom i prijevozom u gradovima, podatke i alate u službi borbe protiv klimatskih promjena. Rječki srednjoškolci bave se u sklopu projekta temom energije.

Teme fotonaponskih elektrana i energetskih projekata u zajednici kojima se bavi projekt DISCOVER su značajne za aktivnosti koje se provode na projektu ECOSTEAM.

Grad Rijeka je pismom namjere podržao Udrugu Bez granica pri prijavi projekta DISCOVER. Intenziviranje suradnje na projektu DISCOVER očekujemo u narednom razdoblju.

Nakon predstavljanja projekta ECOSTEAM i DISCOVER, putem Zoom platforme sudionici su se uključili u međunarodnu konferenciju GREENREPORT koja se održala u Firenci, Italija.

Prikazi: 33

Kategorije
Discover project Projekt DISCOVER

DISCOVER predstavljen u Kastvu

Kako smo i najavili, proteklog tjedna u Kastvu je održana Kastav Smart City konferencija u sklopu koje smo 24. rujna 2024. predstavili građanima projekt DISCOVER.

DISCOVER ulazi u svoju provedbenu fazu, nakon što su u prvom dijelu projekta pripremljeni provedbeni dokumenti, sada počinjemo sa konkretnim aktivnostima u zainteresiranim gradovima i općinama. Prvi je na redu Kastav, ali slijede i susjedna Opatija, Matulji i naravno Rijeka, Delnice, Jelenja, Cres i svi koji pokažu interes za ovu temu.

Predstavljena i Energetska zajednica Sjevernog Jadrana

Udruga Bez granica je član Energetske zajednice Sjevernog Jadrana koja je nedavno dobila dozvolu za rad od regulatorne agencije HERA. Damir Juričić, predsjednik EZSJ predstavio je proces osnivanja energetske zajednice.

Damir Medved pojasnio važnost i tehničke aspekte prikupljanja podataka i optimizacije procesa u energetskim zajednicama.

Građani koji su zainteresirani za ulaganje u fotonaponske elektrane trebaju se informirati i o temi energetskih zajednica. Udruživanjem u zajednice mogu razmjenjivati viškove energije sa susjedima, lokalnom samoupravom i poduzetnicima.

U Gradskoj vjećnici u sklopu konferencije Kastav Smart City, 24. rujna predstavljen projekt DISCOVER

Prikazi: 11